karlas marxas kapitalas 1 tomas        Genialiojo kapitalizmo kritiko K. Marxo darbai dabartinės ekonominės krizės metu šluojami nuo knygų lentynų. „Marxas vėl tapo madingas“, – prieš metus teigė Jörnas Schütrumpfas, Berlyno leidyklos „Karl-Dietz“, leidžiančios Marxo ir Engelso darbus vokiečių kalba, vadybininkas. Pasak Schütrumpfo, daugiausia skaitytojų sudaro „jaunoji akademinė karta, kuri susivokė, jog neoliberalūs laimės pažadai pasirodė esą netiesa“.

 

Nuo Vokietijos knygų verslininkų nutarė neatsilikti ir viena didžiausių Lietuvos leidyklų. 2009 m. lapkričio pabaigoje „Vagos“ leidykla iš naujo išleis pirmąjį K. Marxo „Kapitalo“ tomą – „Kapitalas. I tomas. Kapitalo gaminimo procesas“. Ši knyga lietuviškai pirmą kartą pasirodė 1957 m., jos vertėjas – Benjaminas Fogelevičius. Tikimasi, kad leidykla į savo planus įtrauks ir kitų dviejų tomų leidybą:  „Kapitalas. II tomas. Kapitalo cirkuliacijos procesas“ (pirmą kartą lietuyviškai išleistas 1958 m.) ir „Kapitalas. III tomas. Kapitalistinės gamybos procesas kaip visuma“ (lietuviškai 1959 m.).

 

Karlas Marxas (1818-1883) buvo vienas žymiausių XIX amžiaus filosofų, socialinės istorijos ir ekonominių santykių tyrinėtojų bei didžiausias tuometinės kapitalizmo ekonominės ir socialinės sistemos kritikas. Drauge su bendraminčiu Friedrichu Engelsu (1820-1895) jis sukūrė tvirtą ekonominių kapitalizmo santykių kritikos teoriją, kuri nepralenkta iki pat šiol.

 

Visą „Kapitalo“ veikalą sudaro 3 tomai, nors dažnai prie jų priskiriamas ir 4-asis tomas. „Kapitalo“ rašymas užtruko aštuoniolika metų. 1865-aisiais rankraštis buvo užbaigtas. Paruošti spaudai I-ąjį tomą prireikė dvejų metų – 1867-aisiai jis buvo išleistas. 1883 m. K. Marxas mirė, 1885 m. F. Engelsas išleido II-ąjį tomą, 1894 m. – ir III-ąjį. Vadinamąjį IV-ąjį tomą („Pridėtinės vertės teorijos“) iš K. Marxo rankraščių sudėliojo Karlas Kautskis ir dalimis paskelbė 1905-1910 metais.

 

I-asis „Kapitalo“ tomas skirtas pagrindinei žmogaus susvetimėjimo priežasčiai – privačiai materialaus turto, prekių, pelno gamybai ir vertybių paskirstymui visuomenėje – kapitalistiniam gamybos būdui suprasti. Visą 4 tomų veikalą sudaro 2500 puslapių. „Kapitalas“ parašytas matematiškai tiksliai, pasitelkus beaistrę logiką  ir visiškas atsiribojus nuo bet kokių moralės svarstymų.

 

K. Marxas užsibrėžė sau tikslą – atskleisti esmines kapitalizmo sistemos tendencijas ir jo vidaus raidos dėsnius – ir surentė itin griežtą kapitalizmo struktūrą, kurioje vienas prieš kitą stovi du didieji kapitalistinės sistemos atstovai: darbininkas ir kapitalistas. Jie stovi tol, kol: „Nuolat mažėjant kapitalo magnatų, kurie uzurpuoja ir monopolizuoja visą šio keitimosi proceso naudą, skaičiui, masiškai auga skurdas, priespauda, pavergimas, išsigimimas, išnaudojimas, bet kartu su tuo auga ir pasipiktinimas vis gausėjančios darbininkų klasės, kurią lavina, vienija ir organizuoja pats kapitalistinės gamybos proceso mechanizmas. Gamybos priemonių centralizacija ir darbo suvisuomeninimas pagaliau pasiekia tokį laipsnį, kada jie jau nebedera prie savo kapitalistinio kevalo. Jis sprogsta į gabalus. Išmuša paskutinė privačios kapitalistinės nuosavybės valanda. Ekspropriatoriai eksproprijuojami“ (K. Marxas „Kapitalas").

 
Parengė en arche
2009 11 21
 
                                                 Karlo Marxo „Kapitalas" paveikslėliais

 

 

                           {flash}lt_kapitalas{/flash}