11-os asmenų iniciatyvinė piliečių grupė pradėjo rinkti parašus po įstatymo projektu, politikų algas sumažinančiu iki 4 litų 75 centų. Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo iniciatyvinę grupę, kuri sieks pateikti Seimui svarstyti įstatymo pataisą, kad parlamentarams, ministrams, merams ir kitiems valstybės pareigūnams būtų nustatytas naujas pareiginės algos koeficientas, siekiantis 0,01. Priėmus tokį įstatymą, visų jų atlyginimas siektų 4 litus 75 centus. „Tegul dirba, o jeigu nemoka – tegul išeina“, – sakė iniciatyvinės grupės atstovas Darius Kasperaitis. Parašų rinkimo lapai išduoti antradienį, gegužės 27 d. Iniciatyvinės grupės nariai neabejoja, kad per 2 mėnesius surinks 50 tūkst. piliečių, turinčių rinkimų teisę, parašų.
Iniciatyvinė grupė siūlo politikams atlyginimus susimažinti iš karto, o jeigu taip nebus pasielgta, šį klausimą spręsti visuotinio balsavimo – referendumo – būdu. Tačiau D. Kasperaitis neabejoja, kad Seime bus pritarta šiam įstatymo projektui ir referendumo neprireiks. Jis nemano, kad šis siūlymas yra per griežtas. „Nemanau, kad tai griežta. Jie kartais su tauta, bedarbiais, pensininkais, verslininkais ir kitais elgiasi daug griežčiau“, – teigė D. Kasperaitis.
Pasak iniciatyvinės grupės atstovo, toks įstatymas siūlomas ne dėl kokių nors konkrečių Seimo priimtų įstatymų, o apskritai dėl Seimo – ir ne tik šios kadencijos – darbo. „Ne tik ši kadencija, tačiau ir ateities, jeigu ir toliau bus tokia „pagarba“ tautai“, – tikino D. Kasperaitis.
Iniciatyvinės grupės koordinatoriaus teigimu, tautos atstovai, pradėję dirbti antrą darbą, paėmę paskolą ar iš savo santaupų, galėtų pragyventi ir iš 4,75 litų per mėnesį. „Jeigu jie dirba tautai, tai tegul tauta jaučiasi saugi ir verta tokių Seimo narių. Jeigu dirba priešingai – tegul negauna atlyginimo“, – sakė jis.
Šiuo metu Seimo pirmininko pareiginės algos koeficientas yra 25,8, Seimo narių – 19,4, premjero – 25,8, ministrų – 23,8, savivaldybių per 100 tūkst. gyventojų merų – 12,5, merų pavaduotojų – 10,5.
Pagal Lietuvos Konstituciją bei Piliečių įstatymų leidybos iniciatyvos įstatymą, iniciatyvinė grupė, per du mėnesius surinkusi 50 tūkst. Lietuvos piliečių, turinčių rinkimų teisę, parašų gali teikti Seimui įstatymo projektą ir jį Seimas privalo svarstyti. Surinkus reikiamą parašų kiekį, Seimas negali atmesti teikiamo įstatymo pirmojoje jo priėmimo stadijoje – tai yra po pateikimo. Aišku, vėliau Seimo nariai gali iniciatyvai nepritarti ir įstatymo nepriimti.
a.lt info
2009 05 27