Atėjus pavasariui Laisvasis universitetas (LUNI) keliasi iš auditorijų į mažiau akademiškas erdves. Praeitą ketvirtadienį viename Vilniaus senamiesčio kiemelių vyko paskaita-diskusija, kurios metu bandėme išsiaiškinti, ar graffiti – tai kultūrinio pasipriešinimo forma, ar tiesiog vandalizmas. Šį ketvirtadienį, gegužės 7 d., Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia filosofuoti ir apsimesti filosofijos žinovais kavinėje „Pas Erlicką“. Į paskaitą-diskusiją, kuri ir vadinsis „Dėkitės (filosofijos) žinovais“, atvyksta mąstantis gamtos ir valymo darbų agentas Kęstutis Bacevičius, vadinantis save disidentu. Remdamasis Jimo Hankinsono veikalu „Bluff your way in Philosophy“, jis kalbės apie naują intelektualinį blefą – filosofinį „šlangavimą“ arba „blefavimą“.
Disidentas Bacevyčia supranta filosofiją ne kaip mokslo šaką ar akademinę discipliną, o tiesiog kaip veiklos būdą, ir mano, jog filosofijos ir filosofo santykis reiškiasi filosofavimu, o ne studijomis ar specializacija. Norint atrodyti filosofijos žinovu, lektoriaus nuomone, pakanka atsirinkti keletą tarptautinių, mažai kam žinomų žodžių iš filosofinio žargono ir jais žongliruoti, kol klausytojai visiškai atbuks. Tiktai neprošal, pažymi jis, pasisaugoti įkyrių klausytojų, tokių, kurie ims ir pareikalaus čia pat viską paaiškinti. Auksinė taisyklė: niekada nevartokite lietuviškų išsireiškimų, kai galite pavartoti vokiškus, lotyniškus arba graikiškus. Idealiausia – apskritai pereiti į graikų kalbą.
Pranešėjas šaiposi iš intelektualinio snobizmo, kai dažnai norima pelnyti statusą ar pagarbą bandant „atrodyti“, o ne „būti“. Įdomu, ar ateis į šią LUNI paskaitą „kinikų“, kuriuos lektorius laiko tikrojo filosofinio charakterio įsikūnijimu, kuriems, pasak jo, svetimas įvaizdis ir „pijaras“. Ši filosofų subkultūra Senovės Graikijoje garsėjo „kviestinių filosofinių vakaronių“ gadinimu ir suktų klausimų uždavinėjimu, buvo mėgaujamasi sukelto efekto padariniais. Pamėginsime išsiaiškinti, ar pats lektorius K. Bacevičius, kaip antifilosofijos žinovas, toks yra, ar tik dedasi toks esąs. O apskritai apsimetimas filosofijos žinovais, pasak būsimojo lektoriaus, kaip ir graffiti paišymas, yra vienas iš daugelio kultūrinio pasipriešinimo būdų, reagavimas į tam tikras mūsų kultūros apraiškas ar standartus ir bandymas nepasiduoti spaudimui.
Laisvasis universitetas filosofiškai „šlanguos“ šį ketvirtadienį, gegužės 7 d., nuo 18 val. kavinėje „Pas Erlicką“ (Maironio g. 1, Vilnius).
Laisvasis universitetas – tai antibiurokratinė, jokiomis institucijomis nesiremianti nomadiška savišvietos iniciatyva. Čia ateina žmonės, norintys pasidalyti savo patirtimi, žiniomis, idėjomis, padiskutuoti apie rūpimus dalykus. Keiskime mokymosi motyvacijos bei tarpusavio bendravimo normas, kurkime gyvas viešąsias diskusijų erdves ir drįskime pasipriešinti suskaldytos, susvetimėjusios, abejingos visuomenės modeliui. Į Laisvojo universiteto užsiėmimus įėjimas laisvas.
Daugiau informacijos apie buvusias ir būsimas LUNI paskaitas įvairiuose Lietuvos miestuose galite rasti svetainėje www.luni.lt. Čia taip pat galite pasiklausyti radijo laidos „LUNI valanda“ įrašų.
Susipažinkite su K. Bacevičiaus pranešimu: Dėkitės (filosofijos) žinovais
LUNI iniciatyvinė grupė
2009 05 06